
The Milkmaid Life
Making almond and oat milk: pros and cons Continue reading The Milkmaid Life
Making almond and oat milk: pros and cons Continue reading The Milkmaid Life
So I’ve been drinking almond milk for about a month now, and I spend probably about $11 per week, so that’s about $44 per month on almond milk alone. I bought a bag of raw almonds to see if I could shave off some of the cost. It was about $2.49 per 100g, and I got 514g so that’s about $12.80 that I spent. I … Continue reading Making almond milk
Attempting to live a zero waste lifestyle in our new place Continue reading Making Do: Aiming for Zero Waste Living